Proč na loď?
Tento způsob prožití volného času je určen všem, kteří:
- nechtějí trávit dovolenou na přeplněných plážích nebo v hotelích u prašné silnice
- hledají dobrodružství
- nové přátele
- klid, pohodu, odpočinek
- souznění s přírodou
- ale také vzrušení z divoké plavby a mnoho dalšího
V každém případě načerpáte úžasné množství energie a prožijete nezapomenutelné chvíle.
Mořská nemoc?
Mořská nemoc bývá velkým strašákem budoucích mořeplavců. Většina z nich, kteří nebyli dosud na moři, se domnívají, že mořská nemoc je limitující faktor pro jejich pobyt na lodi a někteří dokonce ze strachu z mořské nemoci zpočátku odmítali jakýkoliv pobyt na lodi. Až na palubě zjistili, jaká by to byla škoda, kdyby se svému strachu a obavám poddali. Nebojte se mořské nemoci.
Mořská nemoc nepůsobí na každého stejně. Na našich rekreačních plavbách k mořské nemoci prakticky nedochází, protože jak já říkám: „než dostanete mořskou nemoc, už jsme dávno v přístavu nebo na kotvě v klidné zátoce.“ Mořskou nemoc dostanete spíše při dlouhých plavbách na velkých vlnách. Pokud přece jenom někoho postihne, obvykle velmi rychle odezní nebo na to stačí nějaký preparát zakoupený v lékárně. Stačí se informovat přímo ve vaší lékárně a příslušný prostředek zakoupit.
Jakou plavbu si vybrat?
Jak už jsme v úvodu naznačili, neprovozujeme klasický charter neboli pronájem cizích lodí, ale provozujeme vlastní plachetnici. Neočekávejte tedy, že na zavolání připluje mechanik, kdykoli si motor blafne jinak než obvykle, protože má nedostatek nafty nebo se přetrhne lano ovládání kormidla nebo přestane fungovat lednice či svítit žárovka osvětlení. Tak toto u nás opravdu nečekejte. Mechanikem je kapitán a celá posádka. Stejně tak nečekejte, že loď pluje podle jízdního (plavebního) řádu. O plavbě rozhoduje příroda, zde speciálně počasí. Proto se mùže stát, že dojde ke změně plavby a to ať v trase nebo době.
Organizujeme plavby, které lze rozdělit do následujících kategorií:
- rekreační dovolenkové plavby (i s potápěním)
- krátké přeplavby
- dálkové plavby
- expedice
Jak plavba probíhá?
Každý druh plavby má jiný prùběh a současně, každá plavba jednoho druhu je jiná. V zásadě se dá říci, že záleží na vás, jak budete chtít plavbu prožít. Kapitán vám pomùže s rozhodováním a přípravou programu. Navrhne zajímavá místa k jejich návštěvě, řekne o dobrých restauracích, zajímavých památkách. Lodí odplujete do nádherných zátok, vystoupáte na činné sopky, ugrilujete si vlastnoručně chycenou (nebo koupenou) rybu na opuštěné pláži a nakonec budete spát ukolébáni malými vlnkami pod nebem plným hvězd, jak jsou vidět jenom na moři.
Nástin programu rekreační týdenní plavby:
První den, obvykle v sobotu, naložíme zásoby (sudy s vínem, maso, ovoce). Následuje školení posádky a seznámení s lodí. V tento okamžik se stáváte posádkou. Pak podle situace odplouváme na kotviště a vy prožíváte první noc na moři. Únava z cesty jakoby odplula do dálek a vy cítíte, jak se vám vlévá do žil nová energie.
Další dny trávíte vlastním programem plavby. Tu a tam je potřeba doplnit zásoby potravin. Tímto úkolem bývají pověřeny děti nebo něžnější část posádky. Pomocí gumového člunu se vylodíme na břehu a provedeme průzkum bojem s následným zajištěním potřebného proviantu. S největší pravděpodobností se na palubě nebudete nudit. Ostrov pokladù, Sindibád, piráti ve středomoří, objevitelské plavby… to nemusí být jenom pohádka.
Poslední den, obvykle pátek, zakotvíme v přístavu, provedeme úklid lodi, doplnění PHM, vody a většinou společnou návštěvu restaurace. Pokud budete chtít, mùžete přespat do soboty, ale z dùvodu pravidelného servisu lodi je nutno se vylodit v ranních hodinách.
Co si vzít s sebou?
Na každý druh plavby je potřeba rozdílné vybavení. Na dálkovou plavbu do polárních končin budeme potřebovat něco jiného než na rekreační plavbu ve středomoří. Pokud byste s námi pluli na jednu z našich expedic, o potřebném vybavení budete informováni. Pro přiblížení uvádíme potřebné vybavení na obvyklé rekreační plavby a přeplavby ve středomoří.
- cestovní doklady – cestovní pas, cestovní připojištění
- osobní léky
- potřeby osobní hygieny – ne fény, kulmy, holící strojky
- ochranné prostředky – sluneční brýle, krémy na opalování, pokrývka hlavy (kulich)
- plavky, ručníky, osušky
- 1x prostěradlo (natahovací), 1x prostěradlo jako přikrývka, povlak na polštář
- boty na loď – měly by být s nemazavou podrážkou (kecky, plátěnky,apod.)
- boty do vody, boty na břeh a případně turistickou obuv na výlety
- trička, kraťasy
- něco teplejšího na večer – mikina, dlouhé volnější kalhoty (tepláky) apod.
- oblečení do města – není nutné speciální, stačí tričko a kraťasy
- nepromokavou bundu a kalhoty, jako větrovka
Stravování na lodi?
Stravování probíhá na lodi, kde je plně vybavená kuchyň. Je zde potřebné kuchyňské nádobí, hrnce, pánve, příborník, … . K dispozici je lodní plynový vařič. Na loď si posádka obvykle přiváží zásoby, ze kterých bude vařit. Pokud se rozhodnete pro místní zdroje, neochudíte se o chutě národní kuchyně. V teplejších oblastech doporučuji volit lehkou stravu, nevozte knedlíky, vepřové, zelí, španělské ptáčky apod. Zásoby se dají doplňovat z místních zdrojù, cenový rozdíl není výrazný.
Jídelníček mùže vypadat následovně:
- snídaně: chléb, marmeláda, máslo, sýr, uzenina
- oběd: polévka ze sáčku, těstoviny na různý způsob, bramborová kaše, brambory, rýže, maso – dle přílohy
- večeře: mùže být v restauraci, gril na pláži nebo obdoba oběda či snídaně
- svačina: mezi tím, kdo bude mít hlad, mùže zakousnout pečivo, uzeninu, specialitu kapitána – česnekovou pomazánku proti všemu.
V každém případě jídelníček musí být přizpůsoben podmínkám teplého prostředí. Lednička sice na lodi je, ale není to průmyslový mrazák. Slouží k uchovávání nápojù, másla, salámù, sýrù, apod. Věci znalé posádky vozí suché salámy, domácí klobásy, uzené maso – tyto následně školíme na stěžni.
Vlastní vaření organizuje posádka po dohodě s kapitánem – podle konkrétních podmínek a střídá se ve službách. Posádka také stravuje kapitána. Kapitán není v žádném případě vybíravý, jak by se mohlo zdát z následujících řádek. Odmítá totiž obvykle různé luncheony, vepřové konzervy vařené na sto způsobů apod. Jde totiž o to, že po měsících střídání posádek nemůže tyto poživatiny ani vidět. Takže posádka by měla nejenom kvůli sobě, volit normální jídelníček. Maso nebo salám do špaget, stejně jako rajčatovou omáčku nebo tuňáka v konzervě do těstovinového salátu, případně flákotu masa, mùžete koupit v místních marketech. Pitná voda se kupuje na místě balená.
Hygiena na lodi?
I toto ožehavé téma je nutno rozvést, protože otázky, jak se chodí na tu, kterou stranu vás určitě také trápí. No, v zásadě s malou chlapi chodí na stranu závětrnou, to znamená po větru, jinak řečeno vítr fouká do zad. Dámy chodí na lodní toaletu. Na velkou stranu námořníci chodí do vody, když je moc studená tak na záď. Není to žádný problém, dělají to tak skoro všichni, jen je potřeba překonat ostych. Pokud ani jedna varianta není pro vás přijatelná, můžete použít lodní toaletu. Ovládání je ruční pumpou, je velmi jednoduché a každý se to naučí. Je nutné samozřejmě dodržovat určitá pravidla, která jsou stejná na trajektu stejně jako na naší plachetnici a ta si řekneme na lodi.
Na lodi jsou rozvody vody, sprcha vnitřní i venkovní, takže s mytím není problém. Je nutno vodou šetřit, protože v tanku jí máme asi 550 litrù pro celou loď. Voda se doplňuje v přístavech, a tam nebudeme každý den. Klasické mytí vlasù, proudy teplé vody u dam prakticky odpadá pro velkou spotřebu vody. Mohou využít služeb veřejných sprch v přístavech nebo ve městech.
Co se týká pohybu po lodi v době slunění a koupání, platí následující. Není dovoleno chodit do podpalubí mokrý. Před vstupem do podpalubí se každý osuší. Neleháme na holé povrchy namazáni krémem na opalování, vždy leháme na osušku. Hrozí poškození zdraví, obvykle kapitána, a to tím, že po mastném povrchu uklouzne. Sedat na kožené lavice uvnitř vždy s osuškou.
Doprava k lodi?
Dopravu na loď si musíte organizovat sami. Můžeme vám pomoci s výběrem dopravního prostředku nebo trasy. Obvykle se posádka dopravuje osobními auty a pokud má místo, organizuje za poplatek nebo zdarma spolujízdu. Je možné využít letecké nízkonákladové společnosti, vlaky, autobusy. Pokud je nutné dopravit i kapitána, posádka toto na vlastní náklady organizuje, vždy po předchozí dohodě.
Kolik to všechno stojí?
Nejsme cestovní kancelář ani jiná výdělečná organizace. Proto, když hovoříme o ceně, vždy jen jako o spoluúčasti na nákladech plavby. Abychom mohli vůbec plout, je potřeba zabezpečit dostatek finančních prostředků na provoz lodi, její údržbu, opravy, pojištění, atd. Jenom to, že loď existuje, stojí nemalé peníze, protože se platí místo, kde stojí a je jedno, jestli v suchém doku nebo v přístavu, dále pojištění, poplatky spojené s právem vlajky, atd.
Další náklady nabíhají nekonečnou údržbou, opravami. Každá součástka je neuvěřitelně nákladná investice.
To jsou fixní náklady. K tomu se přičítají náklady na vlastní plavbu.
Používáme motory, plachty, spotřebováváme palivo, vodu, plyn, využíváme přístavy. To jsou provozní náklady plavby, které se hradí z lodní pokladny. Lodní pokladnu si založí posádka při zahájení plavby a z vybraných peněz se platí hlavně stravování, přístavy, palivo, voda, poplatky. Připomínám, že posádka rovněž zajišťuje stravování kapitánovi.
Konkrétní výše finanční spoluúčasti na plavbu je uvedena v rozpisu plaveb